Aktualności 2023

Uwaga! 27 grudnia 2023 r. Centrum Usług Społecznych będzie nieczynne

Uprzejmie informujemy, iż na mocy Zarządzenia 18/2023 Dyrektora Centrum Usług Społecznych w Skawinie z dnia 18.09.2023 r. Centrum Usług Społecznych w Skawinie będzie nieczynne 27 grudnia 2023 r. (środa) w zamian za święto przypadające w sobotę 11 listopada 2023 r. (Narodowe Święto Niepodległości). Za utrudnienia przepraszamy. 

15-12-2023

Bezpłatne szkolenie dla rodziców dotyczące bezpiecznego korzystania z Internetu

Razem z SIEMACHA Spot Skawina serdecznie zapraszamy rodziców na bezpłatne szkolenie dotyczące bezpiecznego korzystania z Internetu! Odbędzie się ono 19 grudnia 2023 r. w godz. 17:30-19:30 w SIEMACHA Spot Skawina, ul. Rynek 24. Podczas spotkania dowiesz się, jak skutecznie chronić swoje dzieci przed potencjalnymi zagrożeniami online oraz jak promować bezpieczne nawyki korzystania z sieci. Aby wziąć udział, prosimy o wcześniejsze zapisy pod numerem telefonu: 606 102 514.

11-12-2023

"Bądźmy razem" - relacja z Wigilii dla osób starszych, samotnych

W miniony piątek, 8 grudnia, Pałacyk Sokół zmienił się w magiczne miejsce, gdzie serca mieszkańców, zwłaszcza tych starszych i samotnych, złączyły się przy wigilijnym stole, a wszystko to pod hasłem „Bądźmy Razem”. To niezwykłe świąteczne spotkanie, zorganizowane przez Centrum Usług Społecznych w Skawinie pod patronatem Burmistrza Miasta i Gminy Skawina, Pana Norberta Rzepisko, miało na celu nie tylko zapewnienie wsparcia tym, którzy mają trudności w samodzielnym przygotowaniu potraw wigilijnych, ale również zapełnienie pustki samotności w okresie Bożego Narodzenia.

11-12-2023

Podsumowanie Kampanii 16 dni przeciw przemocy ze względu na płeć

W ciągu ostatnich 2 tygodni przeżyliśmy razem intensywne chwile na warsztatach rozwoju osobistego i psychoedukacyjnych, które odbyły się w ramach 16 dni przeciw przemocy. Rozmawialiśmy o wielu ważnych kwestiach, takich jak definicja przemocy, umiejętność stawiania granic, budowanie pewności siebie i rozpoznawanie sygnałów, że dziecko może doświadczać przemocy. 

06-12-2023

Trening Pamięci dla Seniorów - nabór na zajęcia

Centrum Usług Społecznych w Skawinie prowadzi nabór osób po 65 roku życia z terenu miasta i gminy Skawina, chcących wziąć udział w treningach skupiających się na rozwijaniu umiejętności zapamiętywania, koncentracji uwagi oraz strategii przypominania sobie informacji. Spotkania odbywają się indywidualnie oraz grupowo. Aby się zapisać lub uzyskać więcej informacji, prosimy o kontakt pod numerem telefonu 12 276 34 10.

01-12-2023

Spotkanie Wigilijne dla osób starszych i samotnych

Centrum Usług Społecznych w Skawinie pod patronatem Burmistrza Miasta i Gminy Skawina zaprasza osoby starsze, samotne na spotkanie przy wigilijnym stole wśród życzliwych ludzi i przy dźwiękach kolęd. W Pałacyku „ Sokół” w dniu 8 grudnia 2023 o godz. 14.30 zaczynamy uroczystą wieczerzę, aby dać to, czego potrzebujemy najbardziej – obecność drugiego człowieka. Wstęp jst bezpłatny a wejsciówki są do odebrania w CUS ul. Rynek 24 w Skawinie.

27-11-2023

Kampania „Już jesteś?” – do wszystkich, którzy mają serca pełne troski i miłości.

Zachęcamy do wzięcia udziału w inspirującej kampanii „Już jesteś?”. Zaangażowanie w tę ważną inicjatywę jest wyrazem oddania sprawie wsparcia i rozwoju rodzinnych form pieczy zastępczej w Polsce. Wierzymy, że każde dziecko zasługuje na miłość, wsparcie i bezpieczne otoczenie, a rodziny zastępcze odgrywają niezastąpioną rolę w zapewnieniu tych potrzeb.

24-11-2023

16 dni przeciw przemocy ze względu na płeć

Skawina po raz kolejny bierze udział w kampanii „16 dni przeciw przemocy ze względu na płeć”, która będzie realizowana od 25 listopada do 10 grudnia. Termin nie jest przypadkowy – 25 listopada obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Eliminacji Przemocy Wobec Kobiet, a 10 grudnia to Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka. Hasło tegorocznych 16 Dni przeciwko Przemocy ze względu na płeć brzmi „Inwestuj, aby zapobiegać przemocy wobec kobiet i dziewcząt”

22-11-2023

Spotkanie "Nordic Walking drogą do budowania relacji społecznych" za nami!

Dnia 18 listopada br., Centrum Usług Społecznych Skawinie we współpracy z Miejską Biblioteką Publiczną w Skawinie zorganizowały niezapomniane wydarzenie pt. „Nordic Walking drogą do budowania relacji społecznych”. Celem imprezy było nie tylko promowanie Nordic Walking jako aktywnej formy rekreacji, lecz również podkreślenie roli tej dyscypliny w kształtowaniu i budowaniu relacji społecznych.

21-11-2023

Relacja z Ogólnopolskiego Dnia Seniora w Skawinie

W niedzielę, 19 listopada, Pałacyk „Sokół” w Parku Miejskim w Skawinie stał się miejscem wyjątkowego spotkania zorganizowanego z okazji Ogólnopolskiego Dnia Seniora. Inicjatywę tę podjęło Centrum Usług Społecznych w Skawinie, a honorowy patronat nad wydarzeniem objął Burmistrz Miasta i Gminy Skawina, Pan Norbert Rzepisko. Frekwencja, jak zawsze, była imponująca, co świadczyło o ogromnym zainteresowaniu mieszkańców.

21-11-2023

Kampania Społeczna "NO PROMIL - NO PROBLEM"

W dniu 15 listopada 2023 r. Centrum Usług Społecznych w Skawinie zorganizowało wydarzenie na Hali Widowiskowo- Sportowej w Skawinie dotyczące Kampanii Społecznej „NO PROMIL – NO PROBLEM”. Podczas spotkania uczniowie Szkół Podstawowych z terenu Gminy Skawina mieli możliwość skorzystać z atrakcji  m.in. z precyziomierza, odblaskowni, refleksolomierza z użyciem alkogogli. Wydarzenie miało na celu uświadomienie jak niebezpieczne jest siadanie za kierownicę pod wpływem alkoholu.

13-11-2023

Ogólnopolski Dzień Seniora w Skawinie 19 listopada!

Centrum Usług Społecznych w Skawinie zaprasza Seniorki i Seniorów z gminy Skawina na uroczyste obchody Ogólnopolskiego Dnia Seniora, które odbędą się 19 listopada o godzinie 15:00 w Pałacyku Sokół w Skawinie. Wstęp jest bezpłatny, wejściówki do pobrania w Centrum Usług Społecznych w Skawinie ul. Żwirki i Wigury 13 od poniedziałku do piątku w godz. 7.30- 15:30. Wstęp od godziny 14.30 tylko za okazaniem wejściówki.

09-11-2023

„Nordic Walking – drogą do budowania relacji społecznych” - warsztaty i spotkanie autorskie

Centrum Usług Społecznych w Skawinie we współpracy z Miejską Biblioteką Publiczną w Skawinie zapraszają wszystkich entuzjastów zdrowego stylu życia, na wydarzenie „Nordic Walking – drogą do budowania relacji społecznych” z udziałem Aleksandra Wilanowskiego, które odbędzie się 18 listopada 2023r. W programie nauka prawidłowej techniki oraz spotkanie z autorem książki „Nordic Walking Razem”, połączone z inspirującą prelekcją.

09-11-2023

Kolejne spotkanie Klubu Rodzica już 23 listopada!

Już w czwartek 23 listopada od godz. 17:30  w Centrum Usług Społecznych w Skawinie ul. Ks. J. Popiełuszki 17, zapraszamy na kolejne spotkanie w ramach Klubu Rodzica. Tematyka spotkań jest różnorodna – od dyskusji na temat zdrowego stylu życia, przez problemy wychowawcze w domu i szkole, aż po rozwój osobisty i kreatywność. Do Klubu Rodzica można dołączyć od dowolnego spotkania! 

09-11-2023

Dzień Mediacji Rówieśniczej 7 listopada

W dniu 7 listopada 2023 roku, Centrum Usług Społecznych w Skawinie zorganizowało Dzień Mediacji Rówieśniczej w Dworze Dzieduszyckich w Radziszowie, z okazji Międzynarodowego Dnia Mediacji, który przypadał na 19 października. Do udziału w warsztatach zostały zaproszone klasy 7 i 8 ze Szkoły Podstawowej im. Św. Jana Pawła II w Radziszowie.

31-10-2023

Szkolenie „Funkcjonowanie dziecka z Centralnymi zaburzeniami Przetwarzania Słuchowego- możliwości diagnostyczne i terapeutyczne”

Zespół Specjalistycznych Placówek Wspierania Edukacji w Skawinie – Specjalistyczna Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna serdecznie zaprasza nauczycieli, pedagogów, psychologów, logopedów, terapeutów SI i wszystkich zainteresowanych na szkolenie pt.: „Funkcjonowanie dziecka z Centralnymi zaburzeniami Przetwarzania Słuchowego- możliwości diagnostyczne i terapeutyczne” w dniu 17.11.2023 r. 

25-10-2023

Trening Umiejętności Społecznych dla dzieci w wieku od 10 do 12 lat – nabór uczestników

Centrum Usług Społecznych w Skawinie ogłasza nabór na zajęcia z Treningu Umiejętności Społecznych (TUS) dla dzieci w wieku od 10 do 12 lat z terenu miasta i gminy Skawina.  TUS to spotkania w grupie rówieśniczej prowadzone przez Trenera Umiejętności Społecznych, gdzie dzieci uczą się jak budować satysfakcjonujące relacje z innymi, jakie zachowania są społecznie akceptowalne, a jakie nie, jakich granic nie należy przekraczać. 

20-10-2023

Za nami konferencja „DZIECI W NECIE – (NIE) BEZPIECZNA GRA”

19 października w pałacyku Sokół w Skawinie miała miejsce konferencja pn. „DZIECI W NECIE – (NIE) BEZPIECZNA GRA”, której celem było przybliżenie tematyki uzależnień od nowych technologii wśród dzieci i młodzieży oraz problematyki zagrożeń jakie niesie ze sobą powszechny dostęp do Internetu.  Organizatorami wydarzenia byli Centrum Usług Społecznych w Skawinie oraz Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Krakowie.

17-10-2023

„Zrób sobie GLOW UP” – pierwsze spotkania za nami

Za nami pierwsze spotkania w ramach cyklu ze specjalistami „ Zrób sobie GLOW UP”, psychologiem, dietetykiem i wizażystką. Dziękujemy obecnej na spotkaniach młodzieży za przybycie i poświęcony czas, liczymy na waszą obecność na kolejnych spotkaniach. Czekamy na Ciebie!

11-10-2023

Program „Asystent osobisty osoby z niepełnosprawnością” dla Jednostek Samorządu Terytorialnego – edycja 2024

Gmina Skawina – Centrum Usług Społecznych również w 2024 roku  będzie realizowała Program „Asystent osobisty osoby z niepełnosprawnością” dla Jednostek Samorządu Terytorialnego – edycja 2024. Usługi asystencji osobistej przyznawane są na podstawie Karty zgłoszenia do Programu, którą należy złożyć w terminie do 31 października 2023 r. w Centrum Usług Społecznych w Skawinie ul. Żwirki i Wigury 13

10-10-2023

Kolejne spotkanie Klubu Rodzica już 19 października!

Już w czwartek 19 października o godz. 17:30 w ramach Klubu Rodzica w Centrum Usług Społecznych w Skawinie ul. Ks. J. Popiełuszki 17, odbędzie się drugie spotkanie z psychologiem Panią Katarzyną Wnęk-Joniec pn. „Odruchy przetrwałe. Ich wpływ na rozwój emocjonalny dziecka, zaburzenia koordynacji i  problemy w uczeniu się.”

10-10-2023

Zapraszamy do Klubu Pedagoga!

Klub Pedagoga  ma formę  cyklicznych spotkań pedagogów szkolnych.  Spotkania mają charakter szkoleniowy i pozwalają na aktualizowanie wiedzy na temat sposobów realizowania zadań leżących w kompetencjach pedagogów. Najbliższe spotkanie odbędzie się we wtorek 24 października o godzinie 15.00 w Centrum Usług Społecznych w Skawinie ulica Ks. J. Popiełuszki 17. Zapraszamy Pedagogów szkolnych z Gminy Skawina!  

06-10-2023

Program zdrowotny "Profilaktyka wczesnego wykrywania raka prostaty"

Centrum Medyczne MASZACHABA serdecznie zaprasza mężczyzn w wieku powyżej 40 lat zamieszkałych na terenie Powiatu Krakowskiego do udziału w programie „Profilaktyka wczesnego wykrywania raka prostaty.” Badania są bezpłatne!

05-10-2023

Informacja dotycząca zmian w zasadach przyznawania uprawnień do świadczenia pielęgnacyjnego, specjalnego zasiłku opiekuńczego i zasiłku dla opiekuna

Centrum Usług Społecznych w Skawinie informuje, że ustawa z dnia 7 lipca 2023 r.
o świadczeniu wspierającym (Dz. U. z 2023 r. poz. 1429), która wchodzi w życie od 1 stycznia 2024r., zakłada zmianę dotychczasowego systemu świadczeń dla osób z niepełnosprawnością oraz ich opiekunów. 

04-10-2023

Przypominamy! Punkt pomocy rzeczowej „Otwarta szafa” już działa. Pomóżcie nam pomagać!

Centrum Usług Społecznych prowadzi punkt pomocy rzeczowej „Otwarta szafa”, adresowany do mieszkańców miasta i gminy Skawina. Przyjmujemy i przekazujemy dalej potrzebującym: odzież sezonową – jesienno-zimową: Kurtki, swetry, bluzy, bluzki itp. Przyjmiemy także (po wcześniejszym kontakcie telefonicznym) sprawne i będące w bardzo dobrym stanie: lodówki, pralki, kuchenki oraz meble pokojowe i kuchenne.

03-10-2023

PFRON informuje o rozpoczęciu działalności Wypożyczalni technologii wspomagających dla osób z niepełnosprawnością

PFRON informuje, że działa już nowa wypożyczalnia sprzętu dla osób z niepełnosprawnością. Można składać wnioski o wypożyczenie takich technologii jak urządzenia do sterowania komputerem za pomocą wzroku, oprogramowania wspierające komunikację alternatywną, powiększalniki, aparaty słuchowe, drukarki brajlowskie, notesy dla osób niewidomych, a także podnośniki, wózki, skutery.

UWAGA !

Dnia 29 września Centrum Usług Społecznych w Skawinie będzie nieczynne

Informujemy, że dnia 29 września b.r. (piątek) Centrum Usług Społecznych w Skawinie będzie nieczynne z powodu szkolenia pracowników. 
Za utrudnienia przepraszamy.

26-09-2023

Zrób sobie GLOW UP. Spotkania dla młodzieży od 13 do 15 lat

Centrum Usług Społecznych w Skawinie zaprasza MŁODZIEŻ w wieku od 13- 15 lat na spotkania ze specjalistami w tematyce: zdrowe odżywianie, budowania poczucia własnej wartości, wizerunek- wizaż a poczucie własnej wartości oraz dbania o zdrowie psychiczne i fizyczne w tym: sport- trening personalny, dieta, suplementy.      

22-09-2023

Warsztaty dla osób 60+ pod nazwą „Senior na drodze… do bezpieczeństwa”

Krajowa Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego serdecznie zaprasza seniorów z Gminy Skawina na warsztaty „Senior na drodze… do bezpieczeństwa” w sobotę, 30 września 2023 r., od 11:00 do 14:00 w Sali Publicznej Biblioteki Miejskiej w Skawinie, ul. W. Sikorskiego 18.

14-09-2023

Kolejne spotkanie Klubu Rodzica już 21 września!

Już w czwartek 21 września o godz. 17:30 w ramach Klubu Rodzica w Centrum Usług Społecznych w Skawinie ul. Ks. J. Popiełuszki 17, odbędzie się pierwsze z dwóch spotkań z psychologiem Panią Katarzyną Wnęk-Joniec pn. „Odruchy przetrwałe. Ich wpływ na rozwój emocjonalny dziecka, zaburzenia koordynacji i  problemy w uczeniu się.”

14-09-2023

Bezpłatne badania profilaktyczne

Serdecznie zachęcamy Mieszkanki Powiatu Krakowskiego do wykonania bezpłatnych badań profilaktycznych finansowanych ze środków Powiatu Krakowskiego. 11 paźdzernika 2023 r., w Skawinie będzie można wykonać badania mammograficzne i badanie tarczycy, po spełnieniu określonych kryteriów.  

13-09-2023

Stoisko CUS na DOPIS

W dniu 10 września br., Centrum Usług Społecznych w Skawinie miało zaszczyt uczestniczyć w wyjątkowym wydarzeniu, jakim jest Dzień Organizacji Pozarządowych i Inicjatyw Społecznych, organizowany po raz siódmy przez BIS oraz Gminę Skawina. To ważne święto społeczności lokalnej stanowiło doskonałą okazję do zaprezentowania naszej działalności oraz oferty usług skierowanej do mieszkańców naszej gminy.

11-09-2023

Zapraszamy do Klubu Pedagoga!

Klub Pedagoga  obejmie formę  cyklicznych spotkań pedagogów szkolnych.  Spotkania będą mieć charakter szkoleniowy i pozwolą na aktualizowanie wiedzy na temat sposobów realizowania zadań leżących w kompetencjach pedagogów. Pierwsze spotkanie odbędzie się w dniu 21 września 2023r. o godzinie 17.00 w Centrum Usług Społecznych w Skawinie ulica Popiełuszki 17. Zapraszamy serdecznie Pedagogów szkolnych z Gminy Skawina!  

08-09-2023

Zapraszamy na nasze stoisko podczas Dnia Organizacji Pozarządowych i Inicjatyw Społecznych!

Wydarzenie odbędzie się w niedzielę 10 września 2023 r. w godz. 14:00 – 18:30 w Parku Miejskim w Skawinie, niedaleko wejścia od ul. Kubińskiego. Chcielibyśmy podzielić się z Wami ofertą usług społecznych, pomagania i działania na rzecz społeczności lokalnej. To doskonała okazja, aby dowiedzieć się więcej o naszych usługach, które oferujemy mieszkańcom naszej gminy.      

08-09-2023

Punkt pomocy rzeczowej „Otwarta szafa” wznowił działalność!

Centrum Usług Społecznych prowadzi punkt pomocy rzeczowej „Otwarta szafa”, adresowany do mieszkańców miasta i gminy Skawina, który polega na przyjmowaniu odzieży sezonowej i nieodpłatnym przekazywaniu jej dalej osobom potrzebującym, które zgłoszą się do siedziby „Otwartej szafy” w Skawinie przy ulicy Głowackiego 7.   

07-09-2023

Sukces X Międzynarodowych Senioraliów w Krakowie

Wydarzenie zorganizowane 1 września przez Stowarzyszenie Manko – Głos Seniora oraz Międzynarodowy Instytut Rozwoju Społecznego zgromadziło ponad 5000 Seniorów z ponad 100 miast zrzeszonych w Programie Gmina Przyjazna Seniorom-Ogólnopolska Karta Seniora oraz 11 państw w ramach projektu Głos Seniora Polaków za granicą.

06-09-2023

ZUS informuje: od 1 stycznia 2024 r. kwota świadczenia wychowawczego 500+ wzrośnie do 800 zł

Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje, że od 1 stycznia 2024 r. kwota świadczenia wychowawczego 500+ wzrośnie do 800 zł. W związku z tą zmianą nie trzeba składać dodatkowego wniosku! Kwota świadczenia zmieni się automatycznie – świadczenie w nowej wysokości będzie wypłacane od stycznia 2024 r.        

06-09-2023

Otwieramy Klub Młodzieżowy!

Centrum Usług Społecznych otwiera Klub Młodzieżowy w Skawinie dla osób w wieku od 13 do 20 lat. Pierwsze spotkanie odbędzie się w piątek 22 września 2023r. od godz. 17.00 do 20.00. Młodzież będzie mogła spotykać się w każdy piątek w budynku CUS ul. Popiełuszki 17 w Skawinie. Wspólnie stworzymy przestrzeń do nauki nowych umiejętności, rozwijania swoich pasji, zabawy czy radzenia sobie w sytuacjach trudnych.  

01-09-2023

Zapraszamy na kolejne spotkanie Klubu Rodzica 21 września

W czwartek 21 września 2023 r. od godz. 17:30 do 19.30 serdecznie zapraszamy rodziców dzieci w wieku od 3 do 18 r. ż do Centrum Usług Społecznych w Skawinie, ul. Ks. J. Popiełuszki 17 na kolejne spotkanie Klubu Rodzica. Klub Rodzica jest przestrzenią gdzie można poznać ludzi i nawiązać nowe znajomości, to również miejsce w którym każdy rodzic może znaleźć wsparcie i zrozumienie w swoich codziennych wyzwaniach. 

01-09-2023

9 września będziemy obchodzić Światowy dzień FAS i dzień Pierwszej Pomocy

W sobotę 9 września będziemy obchodzić Światowy dzień FAS na Rynku w Skawinie. Centrum Usług Społecznych przygotowało specjalną ulotkę na ten dzień. Będzie można wziąć udział w pogadankach dotyczących problemu FASD. Dodatkowo w tym dniu obchdzimy Światowy dzień Pierwszej Pomocy. Ratownictwo Wodne Rzeczpospolitej Oddział  Myślenice przygotuje dla mieszkańców Gminy Skawina pokaz pierwszej pomocy. 

25-08-2023

ZUS organizuje dyżur telefoniczny na temat renty rodzinnej

W środę 30 sierpnia Krakowski Oddział ZUS organizuje dyżur telefoniczny, którego tematem jest ,,Renta rodzinna – uprawnieni, dokumentacja, wysokość świadczenia”. Odpowiedzi na pytania i wątpliwości będzie można uzyskać w tym dniu w godzinach od 10:00 do 12:00 pod numerem telefonu 12 42 46 269.

02-08-2023

Zbadaj swoje kości - badanie osteoporozy

7 sierpnia  2023 przy Przychodni Zdrowia ul. Popiełuszki 2a w Skawinie, będzie można skorzystać z Mobilnej pracowni densytometrycznej – OSTEOBUS i wykonać badanie osteoporozy. Diagnostykę przeprowadzi personel MD Multi Diagnostica z Krakowa. Badanie jest odpłatne. Cena jednego badania wynosi 45 złotych. Zapisy telefonicznie 512 351 600. Nie jest wymagane skierowanie od lekarza.

28-07-2023

Sierpniowa oferta usług społecznych w CUS oraz gminie Skawina!

Serdecznie zapraszamy mieszkańców gminy Skawina do skorzystania z bogatej oferty usług społecznych, dostępnych w Centrum Usług Społecznych w Skawinie w miesiącu sierpień. Nasze usługi są bezpłatne i zostały stworzone z myślą o Twoich potrzebach oraz potrzebach Twoich bliskich. Zachęcamy również najmłodszych jak i dorosłych mieszkańców do spędzenia aktywnego sierpnia i skorzystania z atrakcji ofertowanych w gminie Skawina. 

28-07-2023

Zapraszamy na kolejne spotkanie Klubu Rodzica!

Już w czwartek 17sierpnia 2023 r. od godz. 17:30 do 19.30 serdecznie zapraszamy rodziców dzieci w wieku od 3 do 18 r. ż do Centrum Usług Społecznych w Skawinie, ul. Ks. J. Popiełuszki 17 na kolejne spotkanie Klubu Rodzica. Klub Rodzica jest przestrzenią gdzie można poznać ludzi i nawiązać nowe znajomości, to również miejsce w którym każdy rodzic może znaleźć wsparcie i zrozumienie w swoich codziennych wyzwaniach. 

28-07-2023

Nabór uczestników Programu "Szkoła dla Rodziców i Wychowawców"

Centrum Usług Społecznych w Skawinie zaprasza Rodziców, Opiekunów i Wychowawców – będących mieszkańcami gminy Skawina – do wzięcia udziału w bezpłatnych warsztatach psychoedukacyjnych realizowanych w ramach Programu „Szkoła dla Rodziców i Wychowawców”. Warsztaty odbędą się pod warunkiem zebrania grupy minimum 12 osób. Decyduje kolejność zgłoszeń. Nie czekaj zgłoś się już dziś!

27-07-2023

Webinarium online dla seniorów i ich opiekunów

Urząd Komisji Nadzoru Finansowego zaprasza seniorów i ich opiekunów na webinarium (seminarium online) „Cyberbezpieczeństwo podczas zawierania transakcji elektronicznych. Webinarium odbędzie się 4 września 2023 r. w godz. 10:00-12:35. Rejestracja na webinarium CEDUR odbywa się online, tj. poprzez elektroniczny formularz zgłoszeniowy, który będzie dostępny do dnia, w którym odbędzie się szkolenie. 

19-07-2023

Zapraszamy do udziału w X Międzynarodowych Senioraliach w Krakowie

Centrum Usług Społecznych w Skawinie zaprasza Seniorów z gminy Skawina do udziału w X Międzynarodowych Senioraliach w Krakowie które odbędą się 1 września 2023r. Udział dla Seniorów z terenu Gminy Skawina jest bezpłatny. Dla Seniorów zainteresowanych udziałem w wydarzeniu Centrum Usług Społecznych w Skawinie zorganizuje transport autokarem na trasie Skawina-Kraków-Skawina. Liczba miejsc jest ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń.

06-07-2023

Zapraszamy na kolejne spotkanie Klubu Rodzica!

Już w czwartek 13 lipca 2023 r. o godz. 17:30 serdecznie zapraszamy rodziców dzieci w wieku od 3 do 18 r. ż do Centrum Usług Społecznych w Skawinie, ul. Ks. J. Popiełuszki 17 na kolejne spotkanie Klubu Rodzica. Klub Rodzica jest przestrzenią gdzie można poznać ludzi i nawiązać nowe znajomości, to również miejsce w którym każdy rodzic może znaleźć wsparcie i zrozumienie w swoich codziennych wyzwaniach. 

06-07-2023

Rozszerzona pomoc psychologiczna dla osób zagrożonych przemocą i doświadczających przemocy

Ośrodek Interwencji Kryzysowej w Krakowie realizuje Projekt pn.: „Rozszerzenie zakresu pomocy psychologicznej dla osób zagrożonych przemocą i doświadczających przemocy”, finansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach RPO WM na lata 2014- 2020. Realizacja Projektu została przedłużona do 31 października 2023 r. i nadal trwa rekrutacja osób, które pracują lub uczą się w Krakowie, zainteresowanych skorzystaniem z rozszerzonej pomocy psychologicznej.

05-07-2023

„Rosnę zdrowo!” – kampania Zachowaj Trzeźwy Umysł 2023

Gmina Skawina ponownie przystąpiła do największej ogólnopolskiej kampanii profilaktyczno- edukacyjnej „Zachowaj Trzeźwy Umysł”.  W  2023 roku kampanii towarzyszy hasło „Rosnę zdrowo!” odbiorcami kampanii są: uczniowie szkół podstawowych, nauczyciele, rodzice.

30-06-2023

Kalendarium Aktywności w Gminie Skawina

W Zakładce KALENDARIUM (Menu górne – prawa strona) można znaleźć Kalendarium Aktywności w Gminie Skawina na bieżący miesiąc! Chcesz wiedzieć co się dzieje w gminie Skawina? Gdzie się wybrać, co zobaczyć? Jak spędzić czas wolny? Jakie wydarzenia odbędą się w najbliższym czasie? Zamieszczone w kalendarzu imprezy, wydarzenia, warsztaty i inne inicjatywy, to aktywności organizowane przez lokalne instytucje, stowarzyszenia, fundacje, kluby sportowe, parafie i podmioty oferujące swoje usługi dedykowane mieszkańcom gminy Skawina.

30-06-2023

Szkolenie sprzedawców napojów alkoholowych za nami

Mając na celu podejmowanie działań edukacyjnych skierowanych do sprzedawców napojów alkoholowych oraz przestrzeganie prawa w zakresie sprzedaży napojów alkoholowych na terenie gminy Skawina, w dniu 29 czerwca br. w Centrum Usług Społecznych w Skawinie odbyło się „Specjalistyczne szkolenie dla sprzedawców napojów alkoholowych – aspekty prawne kontroli”.

20-06-2023

Relacja z Pikniku "Rodzina - silna, zdrowa i aktywna"

W sobotę, 17 czerwca, Skawińskie Błonia tętniły muzyką, tańcem i śmiechem, a to wszystko za sprawą pikniku pn. ,,Rodzina – silna, zdrowa i aktywna” zorganizowanego przez Burmistrza Miasta i Gminy Skawina i Centrum Usług Społecznych w Skawinie, który przyciągnął tłumy uczestników.

20-06-2023

Za nami kolejne spotkanie w ramach Klubu Rodzica!

Gorące podziękowania dla Rodziców, którzy poświęcili swój czas i wzięli udział w dniu 15.06.2023 r. w warsztatach pn. „Lepiej rozumiem – mądrzej kocham” – o skutecznym wsparciu dawanym dziecku”, które odbyły się w ramach Klubu Rodzica. Do zobaczenia na kolejnym spotkaniu  które odbędzie się 13 lipca 2023 r. o godz. 17:30 w CUS w Skawinie, ul. Ks. J. Popiełuszki 17.

19-06-2023

Opieka wytchnieniiwa dla dzieci/osób niepełnosprawnych do 24 roku życia ze spektrum autyzmu.

Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Krakowie informuje o możliwości skorzystania z opieki wytchnieniiwej dla dzieci/osób niepełnosprawnych do 24 roku życia ze spektrum autyzmu. Opieka wytchnieniowa realizowana będzie przez Fundację „Mój Sen” w okresie od 19 czerwca do 30 listopada 2023 r.

19-06-2023

Punkt informacyjno-doradczy dla cudzoziemców MUW w Krakowie - zmiany

Informujemy, że w poniedziałek 19 czerwca br. na ulicy Chłopickiego 4 w Krakowie, zostanie uruchomiony Punkt Informacyjno-doradczy (PID) Wydziału Spraw Cudzoziemców, MUW w Krakowie. Ponadto 19 czerwca br. będzie ostatnim dniem obecności Wydziału Spraw Cudzoziemców na Dworcu Głównym PKP w Krakowie przy Peronie 4. 

16-06-2023

Tymczasowe zamknięcie punku pomocy rzeczowej "Otwarta szafa"

Informujemy, że punkt pomocy rzeczowej „Otwarta Szafa” przy ul. Głowackiego 7 w Skawinie, wstrzymał działalność na czas remontu i jest obecnie zamknięty. Wstrzymujemy również przyjmowanie odzieży.

14-06-2023

Zaproszenie na szkolenie dla sprzedawców napojów alkoholowych

Burmistrz Miasta i Gminy Skawina, Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Centrum Usług Społecznych w Skawinie serdecznie zapraszają Państwa przedsiębiorców oraz sprzedawców prowadzących sprzedaż napojów alkoholowych do udziału w „Specjalistycznym szkoleniu dla sprzedawców napojów alkoholowych – aspekty prawne kontroli”.

12-06-2023

Zapraszamy na PIKNIK RODZINNY z CUS

Burmistrz Miasta i Gminy Skawina wraz z Centrum Usług Społecznych w Skawinie zapraszają na Piknik  „Rodzina – silna, zdrowa i aktywna” w Sobotę 17.06.2023r. w godz. 14.00-17.00 na Skawińskich Błoniach. Zapraszamy do  zabawy całe rodziny – młodszych i starszych! W programie wiele  atrakcji – szczegóły na plakatach.

12-06-2023

Usługi i wydarzenia CUS już dostępne w KALENDARIUM

Od teraz dostępna jest już zakładka KALENDARIUM (Menu górne – prawa strona). Zapraszamy mieszkańców Gminy Skawina do zapoznania się z harmonogramem oferowanych przez nas usług i wydarzeń w czerwcu oraz do wzięcia w nich udziału! Przypominamy, wszystkie przedstawione w kalendarium usługi są bezpłatne dla mieszkańców Gminy Skawina! 

12-06-2023

Spotkanie Klubu Rodzica już 15 czerwca!

Serdecznie zapraszamy rodziców  dzieci w wieku od 3 do 18 r. ż  na kolejne spotkanie Klubu Rodzica, które odbędzie się 15 czerwca 2023 r. (czwartek) o godz. 17:30 w siedzibie Centrum Usług Społecznych w Skawinie, ul. Ks. J. Popiełuszki 17. Podczas spotkania zostaną poprowadzone praktyczne warsztaty „Lepiej rozumiem – mądrzej kocham” – o skutecznym wsparciu dawanym dziecku”.

12-06-2023

Ogólnopolski Telefon Zaufania „Uzależnienia”

Krajowe Centrum Przeciwdziałania Uzależnieniom uprzejmie informuje, że Ogólnopolski Telefon Zaufania Narkotyki Narkomania 800 199 990 został przekształcony w Ogólnopolski Telefon Zaufania „Uzależnienia”- 800 199 990.

07-06-2023

Wizyta studyjna w CUS w Skawinie

Dziś był wyjątkowy dzień dla naszej Gminy, byliśmy organizatorami wizyty studyjnej związanej z działalnością Centrum Usług Społecznych w Skawinie. Było nam niezmiernie miło gościć Panią Wiolettę Wilimską Dyrektora Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Krakowie, Pana Rafała Barańskiego Zastępcę Dyrektora ROPS oraz przedstawicieli  Centrów Usług Społecznych z województwa małopolskiego. Zapraszamy do zapoznania się z relacją z tego spotkania.

01-06-2023

Podsumowanie Warsztatów Szkoła dla Rodziców i Wychowawców – moduł I Szkoła dialogu

Warsztaty „Szkoła dla Rodziców i Wychowawców” – moduł I „Szkoła dialogu” grupy wieczornej minęły bardzo szybko ale też bardzo owocnie. Zapraszamy do zapoznania się z realacją i dziękujemy wszystkim biorącycm udział w tych spotkaniach!

22-05-2023

Ostatnie pożegnanie Ś.P. Anny Kapuścińskiej - wieloletniego pracownika M-GOPS w Skawinie

16-05-2023

Stwórz z nami lokalną bazę usług społecznych!

Każdy z nas może dołożyć swoją cegiełkę w procesie tworzenia usług społecznych na terenie Gminy Skawina. Dzięki temu będziemy zdolni zaoferować mieszkańcom Gminy usługi łączone w postaci kompleksowych wiązek lub pakietów, a nie izolowanych, niepowiązanych ze sobą działań. Zapraszamy NGO (organizacje pozarządowe) do wypełnienia formularza. Wspólne stworzymy lokalną bazę usług społecznych.

16-05-2023

Nowe dyżury specjalistów w CUS

CUS w Skawinie wciąż poszerza ofertę bezpłatnych porad i konsultacji specjalistycznych, skierowanych do mieszkańców Miasta i Gminy Skawina, które odbywają się w przy ul. Ks. J. Popiełuszki 17. Obok Porad prawnych, Pomocy psychologa i Terapeuty uzależnień, w najbliższym czasie dyżury pełnić będą także: Seksuolog, Specjalista w zakresie poradnictwa i wsparcia rodzin/par będących w kryzysie oraz Mediator. Zapraszamy do zapisów i skorzystania z fachowej pomocy. 

15-05-2023

Zapraszamy do Klubu Rodzica!

Zapraszamy rodziców dzieci w wieku od 3 do 18 r. ż. na spotkanie inaugurujące Klub Rodzica, które odbędzie się 25 maja o godz. 17.30 w Centrum Usług Społecznych ul. Ks. J. Popiełuszki 17. Klub Rodzica będzie przestrzenią gdzie można poznać ludzi i nawiązać nowe znajomości, to również miejsce w którym każdy rodzic będzie mógł znaleźć wsparcie i zrozumienie w swoich codziennych wyzwaniach.

15-05-2023

Bezpłatne webinaria (seminaria online) dla seniorów

Urząd Komisji Nadzoru Finansowego zaprasza seniorów na bezpłatne webinaria (seminaria online) organizowane w ramach projektu edukacyjnego Centrum Edukacji dla Uczestników Rynku – CEDUR, we współpracy z Komendą Główną Policji oraz Ministerstwem Rodziny i Polityki Społecznej.

15-05-2023

Warsztaty "Poczuj klimat Skawiny"

Miejska Biblioteka Publiczna w Skawinie wraz z Gminą Skawina zapraszają na bezpłatne warsztaty ,,Poczuj klimat Skawiny”. Warsztaty skierowane są do uczniów 8 klas szkoły podstawowej oraz 1 klas szkół średnich i odbędą się w piątek 19.05.2023 r. (piątek) o godz. 17.00 w MBP w Skawinie, ul. Sikorskiego 18, (budynek zabytkowego Dworca PKP)

05-05-2023

Ogłoszenie sprzedaży końcowej paliwa stałego

Wnioski o zakup będą rozpatrywane przez Centrum Usług Społecznych w Skawinie w kolejności wpłynięcia do wyczerpania ilości węgla przeznaczonego do sprzedaży końcowej. Podstawą zakupu będzie wniosek lub zaświadczenie z innej gminy złożone w Centrum Usług Społecznych w Skawinie ul. Żwirki i Wigury 13 w terminie od 8 do 31 maja 2023 r. 

Ogłoszenie o dniu wolnym i terminie jego odpracowania

Uprzejmie informujemy, iż na mocy zarządzenia 12/2023 Dyrektora Centrum Usług Społecznych w Skawinie z dnia 6 kwietnia 2023 r.,  Centrum Usług Społecznych w Skawinie  będzie nieczynne 2 maja 2023 r. (wtorek). W zamian za ten dzień zapraszamy 6 maja 2023 r. (sobota), w godzinach 7:30 – 15:30.

27-04-2023

Opieka wytchnieniowa - to czas dla Ciebie - Opiekuna osoby starszej lub chorej

Centrum Usług Społecznych w ramach realizacji Programu „Opieka wytchnieniowa” – edycja 2023 oferuje usługi opieki wytchnieniowej w ramach pobytu dziennego w miejscu zamieszkania osoby niepełnosprawnej lub ośrodku wsparcia i w ramach pobytu całodobowego. Osoby zainteresowane usługami opieki wytchnieniowej świadczonej w ramach pobytu całodobowego informujemy, że od 27 kwietnia do 19 maja 2023r. przyjmujemy zgłoszenia do Programu. 

26-04-2023

Informcja o naborach w Wydziale Polityki Społecznej Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie

Udostępniamy informację o ogłoszonych naborach i możliwości zatrudnienia osób w Wydziale Polityki Społecznej Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie

11-04-2023

Trwają zapisy do Programu grupy wstępnej terapeutyczno-edukacyjnej dla osób uzależnionych od alkoholu oraz innych środków psychoaktywnych

Zapraszamy pełnoletnich mieszkańców Gminy Skawina do udziału w Programie grupy wstępnej terapeutyczno-edukacyjnej dla osób uzależnionych od alkoholu oraz innych środków psychoaktywnych. Program skierowany jest do osób (kobiet i mężczyzn) które rozpoznały u siebie problemy związane z nadmiernym piciem alkoholu oraz używaniem narkotyków.

22-03-2023

Kolejny raz Powiat Krakowski realizuje pilotażowy program ,,Aktywny samorząd”

Kolejny raz Powiat Krakowski realizuje pilotażowy program ,,Aktywny samorząd”. Program finansowany jest ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Głównym celem programu jest wyeliminowanie lub zmniejszenie barier ograniczających uczestnictwo beneficjentów programu w życiu społecznym, zawodowym i w dostępie do edukacji.

22-03-2023

Zbiórka świeczek i parafiny

W związku z pomocą dla Sił Zbrojnych Ukrainy, zachęcamy do dołączenia do zbiórki świeczek
i parafiny (wosku) – niezbędnych składników do przygotowania świec okopowych.
Zbiórka jest prowadzona w Centrum Usług Społecznych w Skawinie przy ul. Ks.J.Popiełuszki 17 od poniedziałku do piątku w godz. 08:00-20:00.

16-03-2023

Zapraszamy na Warsztaty zdobienia pisanek

Dekorowanie pisanek to jedne z najpiękniejszych wspomnień związanych ze świętami wielkanocnymi, dlatego przygotowaliśmy dla państwa warsztaty zdobienia pisanek KUKURYKU. Przygotowane przez nas warsztaty dadzą Państwu możliwość do twórczego przygotowania się do świąt Wielkiej Nocy i stworzenia niepowtarzalnych dekoracji do wielkanocnego koszyczka. 

21-02-2023

22 lutego - Dzień Ofiar Przestępstw: Wsparcie telefoniczne dla osób pokrzywdzonych przemocą seksualną w dzieciństwie

Państwowa Komisja 22 lutego, w Dniu Ofiar Przestępstw, oferuje wsparcie telefoniczne dla osób pokrzywdzonych przemocą seksualną w dzieciństwie. W godzinach 10:00-18:00 dyżur telefoniczny będą pełnili prawnik i psycholog. Telefoniczna, a więc anonimowa, rozmowa ze specjalistą może być pierwszym krokiem na drodze rozwiązywania problemów wynikających z doświadczenia tego rodzaju przemocy. Może stać się impulsem do działania na drodze prawnej lub szukania głębszej pomocy psychologicznej.

20-02-2023

Trwa nabór do Szkoły dla Rodziców i Wychowawców!

Szkoła dla Rodziców i Wychowawców to program spotkań dla każdego, kto szuka sposobu na nawiązanie głębszych i cieplejszych relacji z dziećmi lub wychowankami. Jego głównym celem jest wspieranie rodziców i wychowawców w radzeniu sobie w codziennych kontaktach z dziećmi i młodzieżą. Program adresowany jest do mieszkańców Gminy Skawina. Udział w warsztatach jest bezpłatny.

20-02-2023

Zmiana adresu siedziby Centrum Wsparcia Opiekunów Osoby Niesamodzielnej

Centrum Usług Społecznych informuje, że od poniedziałku, 20 lutego 2023 r., ulega zmianie adres siedziby Centrum Wsparcia Opiekunów Osoby Niesamodzielnej z dotychczasowej na: ul. Ks.J.Popiełuszki 17 w Skawinie. Dni i godziny otwarcia: od poniedziałku do piątku w godz. 08:00-17:00. Dotychczasowe numery telefonów i adres e-mail pozostają bez zmian.

20-02-2023

CUS w Skawinie w ramach działań edukacyjno-profilaktycznych realizuje Superwizję w obszarze przeciwdziałania przemocy w rodzinie

Superwizja daje możliwość przyjrzenia się pracy własnej oraz poszerzenia perspektyw poprzez wymianę doświadczeń z innymi osobami zajmującymi się tymi samymi zagadnieniami. Dzieląc się swoimi zarówno sukcesami jak i dylematami, wątpliwościami lub trudnymi sytuacjami z codziennego życia zawodowego każdy uczestnik superwizji będzie mógł otrzymać wsparcie oraz informacje zwrotne, które pozwolą na zwiększenie efektywności i komfortu pracy.

20-02-2023

Bal Karnawałowy z Centrum Usług Społecznych

18 lutego w magicznej scenerii Dworu Dzieduszyckich w Radziszowie, odbył się wyjątkowy i kolorowy Bal Karnawałowy dla dzieci. Organizatorem imprezy było Centrum Usług Społecznych w Skawinie. Na uczestników czekała fantastyczna zabawa, słodki poczęstunek, gry, zabawy i liczne niespodzianki. Wszyscy bawili się doskonale w morzu kolorowych balonów, w rytm dziecięcych i nie tylko przebojów, serwowanych przez DJ-a w asyście energicznych i pomysłowych Animatorek.

17-02-2023

Sami-Dzielni! Nowe standardy mieszkalnictwa wspomaganego dla osób z niepełnosprawnościami sprzężonymi

W dniach 14-16 lutego 2023 roku przedstawiciel Centrum Usług Społecznych w Skawinie uczestniczył w warsztatach dotyczących standardu usług mieszkalnictwa wspomaganego dla osób z niepełnosprawnościami sprzężonymi, opracowanego i wdrożonego w ramach projektu pn. ,,Sami-Dzielni! Nowe standardy mieszkalnictwa wspomaganego dla osób z niepełnosprawnościami sprzężonymi’’.

17-02-2023

Informacje na temat nieodpłatnej pomocy prawnej

Małopolski Urząd Wojewódzki informuje o możliwości skorzystania z nieodpłatnej pomocy prawnej i poradnictwa obywatelskiego, przez osoby znajdujące się w trudnej sytuacji życiowej. Porady takie udzielane są w prawie 1500 punktach w całym kraju. Obecnie trwa również koordynacja projektu punktów specjalistycznych, dedykowanych osobom z określonymi potrzebami na rok 2023.

16-02-2023

Za nami XXIV Bal Trzeźwościowy

11 lutego br. w Ośrodku Kulturalno-Rekreacyjnym „Gubałówka” w Skawinie Grupy Samopomocowe AA i AL-ANON oraz ich przyjaciele, po dwuletniej przerwie związanej z pandemią COVID-19, spotkali się na tradycyjnym spotkaniu integracyjnym bez alkoholu od lat nazywanym „Balem trzeźwościowym”.

13-02-2023

Zapraszamy na Bal Karnawałowy dla Dzieci!

Centrum Usług Społecznych w Skawinie zaprasza na Bal Karnawałowy dla Dzieci 2023 w sobotę  18 lutego 2023 r., od godz. 15.00 do 18.00 we Dworze Dzieduszyckich w Radziszowie.
Obowiązuje strój karnawałowy i zapisy!
Szczegółowe informacje i numer telefoniczny do zgłoszenia udziału na plakacie.

06-02-2023

Jesteśmy na Facebooku!

Centrum Usług Społecznych w Skawinie zaprasza na swój profil na Facebooku.
Wychodząc naprzeciw potrzebom mieszkańców, chcemy także poprzez tą platformę docierać z najważniejszymi informacjami o formach pomocy, wydarzeniach, inicjatywach i projektach.
Zachęcamy do odwiedzania, obserwowania i udostępniania!

02-02-2023

Dodatek dla gospodarstw domowych ogrzewanych gazem

Weszła w życie ustawa wprowadzająca możliwość refundacji podatku VAT dla odbiorców paliw gazowych. Zadanie to będzie realizowane przez Centrum Usług Społecznych w Skawinie. Gospodarstwa domowe, które jako główne źródło ogrzewania wykorzystują urządzenie zasilane gazem mogą starać się o refundację podatku VAT wynikającej z faktury za okres od 01.01.2023 r. do 31.12.2023 r.

25-01-2023

Informacja dotycząca wykonawcy dystrybucji węgla po preferencyjnej cenie

Centrum Usług Społecznych w Skawinie informuje, iż  dystrybucją węgla po preferencyjnej cenie będzie zajmowała się firma Trans-Gaz ul. Przemysłowa 5 w Radziszowie. Opał będzie sprzedawany mieszkańcom w kwocie 1700 zł brutto za tonę.

12-01-2023

Nabór wniosków o preferencyjny zakup paliwa stałego dla gospodarstw domowych na 2023 rok przedłużony do 15 lutego

Centrum Usług Społecznych w Skawinie, ul. Żwirki i Wigury 13 prowadzi nabór wniosków o zakup preferencyjny paliwa stałego dla gospodarstw domowych, który będzie trwał od 12 stycznia do 15 lutego 2023 r.  Węgiel zgodnie z Ustawą o zakupie preferencyjnym paliwa stałego dla gospodarstw domowych z dnia 27 października 2022 roku będą mogły kupić od samorządu osoby fizyczne w gospodarstwie domowym, które spełniają warunki uprawniające do dodatku węglowego.

stopka CUS
Skip to content