Za nami XXIV Bal Trzeźwościowy
- Rodzaje pomocy
- Formy wsparcia / Usługi społeczne
- Zezwolenia
- Dziecko i Rodzina
- Karta Dużej Rodziny
- Placówka wsparcia dziennego dla dzieci i młodzieży
- Trening Umiejętności Społecznych dla dzieci w wieku 7-9 lat oraz 10-12 lat
- Akademia Młodego Rodzica
- Szkoła dla Rodziców i Wychowawców – moduł I i II
- Warsztaty – Trening Umiejętności Rodziecielskich
- Asystent Rodziny
- Rodziny wspierające
- Gminny program wspierania rodziny
- Przeciwdziałanie przemocy w rodzinie
- Prawo a przemoc
- Gdzie szukać pomocy
- Punkt Informacyjno – Konsultacyjno -Wspierający dla osób uwikłanych w przemoc, osób uzależnionych, członków rodzin z problemem alkoholowym i narkotykowym oraz uzależnień behawioralnych
- Niebieska Karta
- Zespół Interdyscyplinarny
- Program Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie
- Przeciwdziałanie przemocy – przydatne linki
- Seniorzy i osoby niesamodzielne
- Profilaktyka
- Programy i projekty realizowane przez CUS
- Programy realizowane przez CUS ze środków budżetu państwa
- Projekty realizowane przez CUS
- Projekt pn. „KOOPERACJE 3D – model wielosektorowej współpracy na rzecz wsparcia osób i rodzin”, Zadanie „Kooperacje przeciw COVID”
- Projekt pn. „Wzmocnienie potencjału instytucjonalnego Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Skawinie”
- Projekt pn. „Utworzenie placówek wsparcia dla seniorów, osób zależnych oraz ich opiekunów na terenie Gminy Skawina”
- Projekt pn. Utworzenie placówki wsparcia dziennego dla dzieci i młodzieży w Gminie Skawina
- Pomoc obywatelom Ukrainy / Допомога громадянам України
- Baza Usług Społecznych
11 lutego br. w Ośrodku Kulturalno-Rekreacyjnym „Gubałówka” w Skawinie Grupy Samopomocowe AA i AL-ANON oraz ich przyjaciele, po dwuletniej przerwie związanej z pandemią COVID-19, spotkali się na tradycyjnym spotkaniu integracyjnym bez alkoholu od lat nazywanym „Balem trzeźwościowym”.
Spotkanie było okazją do świętowania szczególnych rocznic skawińskich grup działających na terenie gminy Skawina. Otóż w tym roku skawińska Grupa Rodzinna AL. – ANON VITA ROSA” obchodzi XXVIII rocznicę istnienia, natomiast Grupa Anonimowych Alkoholików XXVII- lecie powstania.
Ten wyjątkowy Bal poprzedzony został mityngiem otwartym, na którym członkowie w/w wspólnot dzielili się swoim doświadczeniem i jednocześnie wspominając historię powstania i działalności grup w Skawinie. Szczególnym akcentem spotkania była 21 oraz 7 rocznica trzeźwości Członkini i Członka Grupy AA.
W mityngu i balu uczestniczyła wielka „Rodzina” ludzi trzeźwiejących i ich bliskich, którzy przybyli z licznych gmin Małopolski (m. innymi: z Myślenic, Wieliczki, Andrychowa, Rabki, Sułkowic, Mszany Dolnej i innych miejscowości) i oczywiście największą grupę stanowili przedstawiciele gminy Skawina.
Na zaproszenie organizatorów w spotkaniu uczestniczyli również Alicja Płonka przedstawicielka Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Skawinie, Małgorzata Kopeć przedstawicielka Centrum Usług Społecznych w Skawinie oraz GKRPA, Maria Żyła przedstawicielka UMiG oraz zaprzyjaźniona od początku istnienia grup Lucyna Świątek psycholog kliniczna reprezentująca Szpital Kliniczny im. J. Babińskiego w Krakowie. Panie przybliżyły swoje wspomnienia związane z historią i doświadczenia związane ze współpracą z grupami, gratulując jednocześnie członkom skawińskich grup wspaniałych rocznic. Wyraziły słowa uznania dla członków grup i podziękowania za zaangażowanie poświęcone osobom zmagającym się z problemem alkoholowym w gminie Skawina. W imieniu Norberta Rzepisko Burmistrza Miasta i Gminy Skawina oraz Joanny Rudek Dyrektor Centrum Usług Społecznych w Skawinie na ręce przedstawicieli Grup zostały przekazane symboliczne „kosze obfitości” wraz z życzeniami powodzenia w życiu osobistym, zdrowia, radości, pogody ducha oraz wytrwałości w dalszym trwaniu w trzeźwości i pokonywaniu wszelkich trudów z tym związanych, a także satysfakcji z wykonywanej służby na rzecz drugiego człowieka.
Ta doroczna impreza to święto wspólnot działających dzięki ludziom i dla ludzi. To wyjątkowe dla skawińskiej społeczności lokalnej wydarzenie było okazją nie tylko do świętowania, ale także do zwrócenia uwagi na problem rodzin z problemem alkoholowym i potrzeby pomocy, którą zapewniają w ramach swojej działalności. Skawińskie wspólnoty odgrywają niezwykle istotną rolę w systemie wsparcia społecznego i oddziaływań prozdrowotnych skierowanych do lokalnej społeczności i na trwałe wrosły już serca nas wszystkich. Oddziaływania grup poprzez dzielenie się swoim doświadczeniem, siłą i nadzieją są źródłem często niewymiernych korzyści dla swoich członków w radzeniu sobie z problemem alkoholowym i powrocie do zdrowego funkcjonowania w życiu.
Na tym wyjątkowym spotkaniu można było zobaczyć ponad 170 osób uśmiechniętych i szczęśliwych. I to jest dowód, że większość uważa swoje życie za szczęśliwe.
Impreza stanowiła element Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii na rok 2023.
Więcej na temat grup AA i Al. – Anon działających na terenie gminy Skawina TUTAJ
