XXV bezalkoholowy "Bal Trzeźwości" za nami
- Rodzaje pomocy
- Świadczenia z pomocy społecznej
- Usługi z pomocy społecznej
- Świadczenia rodzinne
- Świadczenie „za życiem”
- Świadczenia z funduszu alimentacyjnego
- Świadczenie wychowawcze 500+
- Zasiłek szkolny
- Stypendium szkolne
- Dodatki mieszkaniowe
- Dodatki energetyczne
- Dodatek dla gospodarstw domowych ogrzewanych gazem
- Dodatek osłonowy w 2024 r.
- Bon energetyczny
- Formy wsparcia
- Dziecko i Rodzina
- Karta Dużej Rodziny
- Klub Rodzica
- Program Szkoła dla Rodziców i Wychowawców – moduł I i moduł II
- Klub Pedagoga
- Placówka wsparcia dziennego dla dzieci i młodzieży
- Klub Młodzieżowy
- Zrób sobie GLOW UP. Spotkania dla młodzieży od 13 do 15 lat
- Trening Umiejętności Społecznych dla dzieci
- Asystent Rodziny
- Rodziny wspierające
- Gminny program wspierania rodziny
- Przeciwdziałanie przemocy w rodzinie
- Prawo a przemoc
- Gdzie szukać pomocy
- Punkt Informacyjno – Konsultacyjno -Wspierający dla osób uwikłanych w przemoc, osób uzależnionych, członków rodzin z problemem alkoholowym i narkotykowym oraz uzależnień behawioralnych
- Niebieska Karta
- Zespół Interdyscyplinarny
- Program Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie
- Przeciwdziałanie przemocy – przydatne linki
- Seniorzy i osoby niesamodzielne
- Skawińska Karta Seniora
- Placówki Dziennej Opieki i Aktywizacji Osób Starszych
- Wypożyczalnia sprzętu pielęgnacyjnego i ortopedycznego
- Centrum Wsparcia Opiekunów Osoby Niesamodzielnej w Skawinie
- Opieka wytchnieniowa
- Trening pamięci dla Seniorów
- „Środa dla Seniora” – bezpłatne zajęcia komputerowe
- Warsztaty Bożonarodzeniowe dla seniorów
- Profilaktyka
- Programy i projekty realizowane przez CUS
- Programy realizowane przez CUS ze środków budżetu państwa
- Projekty realizowane przez CUS
- Projekt pn. „KOOPERACJE 3D – model wielosektorowej współpracy na rzecz wsparcia osób i rodzin”, Zadanie „Kooperacje przeciw COVID”
- Projekt pn. „Wzmocnienie potencjału instytucjonalnego Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Skawinie”
- Projekt pn. „Utworzenie placówek wsparcia dla seniorów, osób zależnych oraz ich opiekunów na terenie Gminy Skawina”
- Projekt pn. Utworzenie placówki wsparcia dziennego dla dzieci i młodzieży w Gminie Skawina
- Pomoc obywatelom Ukrainy / Допомога громадянам України
- Baza Usług Społecznych
W dniu 3 lutego 2024 roku, Ośrodek Kulturalno-Rekreacyjny „Gubałówka” w Skawinie stał się areną dla wyjątkowego wydarzenia – XXV bezalkoholowego spotkania integracyjnego, znanej jako „Bal Trzeźwości”. To spotkanie zgromadziło Grupy Samopomocowe AA i Al.-ANON „Vita Rosa”, a także wielu przyjaciół, którzy pragnęli świętować trzeźwość i budować wspólnotę bez alkoholu.
„Bal Trzeźwości” poprzedził mityng otwarty, na którym członkowie obu wspólnot dzielili się swoimi doświadczeniami. Jest to inicjatywa, która nie tylko integruje rodziny, lecz także zwraca uwagę na problematykę uzależnień w rodzinach i konieczność wsparcia, jakie oferują grupy samopomocowe.
Była to to nie tylko okazja do świętowania trzeźwości, ale także do głębszych rozmów i współdzielenia swoich doświadczeń. Uczestnicy mieli możliwość spotkania się twarzą w twarz, słuchania inspirujących historii innych, oraz dzielenia się własnymi osiągnięciami i wyzwaniami. To wyjątkowe wydarzenie pozwoliło budować wsparcie i więzi w trzeźwym środowisku.
W spotkaniu i balu uczestniczyły osoby zaprzyjaźnione z gmin Małopolski, między innymi z Myślenic, Wieliczki czy Andrychowa, które również podzieliły się swoimi historiami.
Gośćmi honorowymi wydarzenia byli także specjaliści Pani Lucyna Świątek- psycholog kliniczna reprezentująca Szpital Kliniczny im. J. Babińskiego w Krakowie, Pani Joanna Rudek- Dyrektor Centrum Usług Społecznych w Skawinie, oraz Przewodnicząca Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, Pani Małgorzata Kopeć- przedstawicielka Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Skawinie, pracownik CUS oraz Małgorzata Garbień- pracownik CUS w Skawinie.
W imieniu Burmistrza Miasta i Gminy Skawina, Norberta Rzepisko, został przekazany symboliczny „kosz obfitości” z życzeniami powodzenia w życiu osobistym, zdrowia oraz wytrwałości w trwaniu w trzeźwości i pokonywaniu wszelkich trudności z nią związanych.
„Bal Trzeźwości” to jedynie część dłuższego procesu budowania wsparcia i trwałych relacji w trzeźwym środowisku. Uczestnicy mieli okazję nawiązać kontakty i przekonać się, że nie są sami w swojej drodze do trzeźwości. Poprzez takie inicjatywy społeczności lokalne mają możliwość wymiany wiedzy, wsparcia oraz doświadczeń, co sprzyja budowaniu więzi społecznych i solidarności. Skawińskie wspólnoty są nie tylko miejscem pomocy, ale także źródłem inspiracji i nadziei dla osób dotkniętych problemem alkoholowym oraz ich rodzin.Grupy Samopomocowe AA i Al.-ANON „Vita Rosa” nadal oferują wsparcie i pomoc dla tych, którzy go potrzebują.
Dlatego też tak ważne jest kontynuowanie działań prozdrowotnych i profilaktycznych, które pomagają walczyć z uzależnieniem od alkoholu oraz wspierają osoby dotknięte tym problemem na drodze do powrotu do zdrowego życia.
Ta inicjatywa stanowiła ważny element Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii na rok 2024, propagując świadomość społeczną i wsparcie dla osób zmagających się z uzależnieniami.