Literatura profilaktyczna

Informator „Zdrowie psychiczne i uzależnienia”

Publikujemy Informator „Zdrowie psychiczne i uzależnienia” będący zbiorem literatury profilaktycznej dostępnej w Bibliotece Pedagogicznej w Skawinie. To wydanie prezentuje zbiory zakupione w ramach realizacji Gminnych Programów Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych i Gminnych Programów Przeciwdziałania Narkomanii w poszczególnych latach.

Opisy bibliograficzne obejmują krótkie informacje o zawartości książki, zaczerpnięte z notek wydawniczych. Informator podzielono na następujące działy: Agresja i przemoc, Profilaktyka i zdrowie psychiczne, Uzależnienia: alkohol, narkotyki i środki odurzające, Współczesne media: zagrożenia, uzależnienia behawioralne. Taka struktura umożliwi Państwu znalezienie interesujących tematów i ułatwi korzystanie z przewodnika.

Informator został zamieszczony na stronie internetowej www.bibpedskawina.pl oraz poniżej – patrz baner „Przewodnik po literaturze profilaktycznej”.

Serdecznie zachęcamy do korzystania ze zbiorów, mając nadzieję, iż oferta Biblioteki Pedagogicznej
w Skawinie okaże się pomocna w pracy nauczycieli, wychowawców, pedagogów i innych zainteresowanych osób i zainspiruje do wielu owocnych działań.

 

Bajki Profilaktyczne

W gminie Skawina wiele działań i środków zmierza w kierunku profilaktyki, promowania zdrowego stylu życia, zapobiegania zagrożeniom i wskazywania sposobów radzenia sobie w sytuacjach kryzysowych. Z myślą o naszych najmłodszych mieszkańcach gminy podejmowana jest inicjatywa wydawania bajek profilaktycznych, we współpracy z Biblioteką Pedagogiczną w Skawinie.

Każda z bajeczek dotyczy innego obszaru doświadczeń i problemów naszych pociech, a sylwetki psychologiczne ich bohaterów są tak skonstruowane, aby dziecko mogło utożsamić się z ich emocjami i integrując się z bajkową postacią oswoić własne obawy oraz – pogłębiając więź z rodzicem, czy relację z opiekunem przynajmniej częściowo rozstrzygnąć osobiste problemy. Te bardzo cenne opowiadania, ponieważ powstały na terenie gminy Skawina we współpracy  i dzieci.

Zachęcamy dorosłych mieszkańców gminy do korzystania ze zbiorów. Mamy nadzieję, że bajeczki staną się pretekstem do jeszcze intensywniejszych działań profilaktycznych rodziców, nauczycieli
i wychowawców, którzy przekują działania bajkoterapeutyczne w sukces wychowawczy.

Życzymy miłej lektury, a Wszystkich chętnych do wypożyczania i czytania bajek – zapraszamy do bibliotek szkolnych, Biblioteki Pedagogicznej w Skawinie oraz Miejskiej Biblioteki Publicznej w Skawinie i jej filii.

Bajki można również pobrać ze strony internetowej klikając w baner „Bajki pomagajki” lub pobrać z naszej strony internetowej poniżej:

„Bajkowa niania. Bajki pomagajki dla najmłodszych” – TUTAJ  

„Magiczne bajki na dziecięce smutki” – TUTAJ

Audiobook „Bajkowe sposoby na dziecięce słabostki. Bajki pomagajki dla dzieci młodszych i starszych” czytają Lidia Jazgar oraz Jerzy Trela – TUTAJ

„Nastolatkiem być…” – TUTAJ

„Młodzi dzieciom bajki piszą. Dzieci bajki ilustrują”– TUTAJ

„Mama, Tata bajki piszą…Dzieci bajki ilustrują!” – TUTAJ

„Bajeczki z Rodzinnej Apteczki – TUTAJ

Miło nam poinformować, że ostatnio wydaną publikację „Bajeczki z Rodzinnej Apteczki” można również bezpłatnie otrzymać w Centrum Usług Społecznych w Skawinie przy ul. Ks. J. Popiełuszki 17, a już wkrótce zostaną przekazane do przedszkoli i szkół z terenu gminy Skawina.

stopka CUS
Skip to content