Za nami XXIV Bal Trzeźwościowy

11 lutego br. w Ośrodku Kulturalno-Rekreacyjnym „Gubałówka” w Skawinie Grupy Samopomocowe AA i AL-ANON oraz ich przyjaciele, po dwuletniej przerwie związanej z pandemią COVID-19, spotkali się na tradycyjnym spotkaniu integracyjnym bez alkoholu od lat nazywanym „Balem trzeźwościowym”.

Spotkanie było okazją do świętowania szczególnych rocznic skawińskich grup działających na terenie gminy Skawina. Otóż w tym roku skawińska Grupa Rodzinna AL. – ANON VITA ROSA” obchodzi XXVIII rocznicę istnienia, natomiast Grupa Anonimowych Alkoholików XXVII- lecie powstania.

Ten wyjątkowy Bal poprzedzony został mityngiem otwartym, na którym członkowie w/w wspólnot dzielili się swoim doświadczeniem i jednocześnie wspominając historię powstania i działalności grup w Skawinie. Szczególnym akcentem spotkania była 21 oraz 7 rocznica trzeźwości Członkini i Członka Grupy AA.

W mityngu i balu uczestniczyła wielka „Rodzina” ludzi trzeźwiejących i ich bliskich, którzy przybyli z licznych gmin Małopolski (m. innymi: z Myślenic, Wieliczki, Andrychowa, Rabki, Sułkowic, Mszany Dolnej i innych miejscowości) i oczywiście największą grupę stanowili przedstawiciele gminy Skawina.
Na zaproszenie organizatorów w spotkaniu uczestniczyli również Alicja Płonka przedstawicielka Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Skawinie, Małgorzata Kopeć przedstawicielka Centrum Usług Społecznych w Skawinie oraz GKRPA, Maria Żyła przedstawicielka UMiG oraz zaprzyjaźniona od początku istnienia grup Lucyna Świątek psycholog kliniczna reprezentująca Szpital Kliniczny im. J. Babińskiego w Krakowie. Panie przybliżyły swoje wspomnienia związane z historią i doświadczenia związane ze współpracą z grupami, gratulując jednocześnie członkom skawińskich grup wspaniałych rocznic. Wyraziły słowa uznania dla członków grup i podziękowania za zaangażowanie poświęcone osobom zmagającym się z problemem alkoholowym w gminie Skawina. W imieniu Norberta Rzepisko Burmistrza Miasta i Gminy Skawina oraz Joanny Rudek Dyrektor Centrum Usług Społecznych w Skawinie na ręce przedstawicieli Grup zostały przekazane symboliczne „kosze obfitości” wraz z życzeniami powodzenia w życiu osobistym, zdrowia, radości, pogody ducha oraz wytrwałości w dalszym trwaniu w trzeźwości i pokonywaniu wszelkich trudów z tym związanych, a także satysfakcji z wykonywanej służby na rzecz drugiego człowieka.

Ta doroczna impreza to święto wspólnot działających dzięki ludziom i dla ludzi. To wyjątkowe dla skawińskiej społeczności lokalnej wydarzenie było okazją nie tylko do świętowania, ale także do zwrócenia uwagi na problem rodzin z problemem alkoholowym i potrzeby pomocy, którą zapewniają w ramach swojej działalności. Skawińskie wspólnoty odgrywają niezwykle istotną rolę w systemie wsparcia społecznego i oddziaływań prozdrowotnych skierowanych do lokalnej społeczności i na trwałe wrosły już serca nas wszystkich. Oddziaływania grup poprzez dzielenie się swoim doświadczeniem, siłą i nadzieją są źródłem często niewymiernych korzyści dla swoich członków w radzeniu sobie z problemem alkoholowym i powrocie do zdrowego funkcjonowania w życiu.

Na tym wyjątkowym spotkaniu można było zobaczyć ponad 170 osób uśmiechniętych i szczęśliwych. I to jest dowód, że większość uważa swoje życie za szczęśliwe.
Impreza stanowiła element Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii na rok 2023.

Więcej na temat grup AA i Al. – Anon działających na terenie gminy Skawina TUTAJ

Skip to content