Podsumowanie kampanii „Bądź odpowiedzialny…” w gminie Skawina
- Rodzaje pomocy
- Formy wsparcia / Usługi społeczne
- Zezwolenia
- Dziecko i Rodzina
- Karta Dużej Rodziny
- Klub Rodzica
- Program Szkoła dla Rodziców i Wychowawców – moduł I i moduł II
- Klub Pedagoga
- Placówka wsparcia dziennego dla dzieci i młodzieży
- Zrób sobie GLOW UP. Spotkania dla młodzieży od 13 do 15 lat
- Trening Umiejętności Społecznych dla dzieci
- Asystent Rodziny
- Rodziny wspierające
- Gminny program wspierania rodziny
- Przeciwdziałanie przemocy w rodzinie
- Prawo a przemoc
- Gdzie szukać pomocy
- Punkt Informacyjno – Konsultacyjno -Wspierający dla osób uwikłanych w przemoc, osób uzależnionych, członków rodzin z problemem alkoholowym i narkotykowym oraz uzależnień behawioralnych
- Niebieska Karta
- Zespół Interdyscyplinarny
- Program Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie
- Przeciwdziałanie przemocy – przydatne linki
- Seniorzy i osoby niesamodzielne
- Skawińska Karta Seniora
- Placówki Dziennej Opieki i Aktywizacji Osób Starszych
- Wypożyczalnia sprzętu pielęgnacyjnego i ortopedycznego
- Centrum Wsparcia Opiekunów Osoby Niesamodzielnej w Skawinie
- Opieka wytchnieniowa
- Trening pamięci dla Seniorów
- „Środa dla Seniora” – bezpłatne zajęcia komputerowe
- Warsztaty Bożonarodzeniowe dla seniorów
- Profilaktyka
- Programy i projekty realizowane przez CUS
- Programy realizowane przez CUS ze środków budżetu państwa
- Projekty realizowane przez CUS
- Projekt pn. „KOOPERACJE 3D – model wielosektorowej współpracy na rzecz wsparcia osób i rodzin”, Zadanie „Kooperacje przeciw COVID”
- Projekt pn. „Wzmocnienie potencjału instytucjonalnego Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Skawinie”
- Projekt pn. „Utworzenie placówek wsparcia dla seniorów, osób zależnych oraz ich opiekunów na terenie Gminy Skawina”
- Projekt pn. Utworzenie placówki wsparcia dziennego dla dzieci i młodzieży w Gminie Skawina
- Pomoc obywatelom Ukrainy / Допомога громадянам України
- Baza Usług Społecznych
W okresie od października do połowy grudnia br. w gminie Skawina zrealizowano kampanię edukacyjną przebiegającą pod hasłami: „Bądź odpowiedzialny – nie sprzedawaj alkoholu osobom niepełnoletnim” oraz „Bądź odpowiedzialny – nie kupuj alkoholu osobom niepełnoletnim”. Jej celem było ograniczenie dostępu młodzieży do alkoholu, podniesienie świadomości społecznej na temat konsekwencji sprzedaży i udostępniania alkoholu niepełnoletnim oraz wzmocnienie współpracy instytucji lokalnych z przedsiębiorcami.
Organizatorami kampanii było Centrum Usług Społecznych w Skawinie oraz Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Skawinie, przy wsparciu organizacyjnym Urzędu Miasta i Gminy w Skawinie, Centrum Kultury i Sportu w Skawinie, Komisariatu Policji w Skawinie, Straży Miejskiej w Skawinie. W działania zaangażowano również sprzedawców napojów alkoholowych – ważnych partnerów akcji.
Kluczowe elementy kampanii:
Spotkanie inaugurujące kampanię, które odbyło się 5 listopada br. z udziałem przedstawicieli władz, organizatorów kampanii pracowników CUS oraz przedstawicieli GKRPA, instytucji wspierających oraz lokalnych przedsiębiorców. Podczas spotkania omówiono wyniki diagnozy dotyczącej dostępności alkoholu dla osób niepełnoletnich i zaprezentowano planowane działania prewencyjne, wzmocniono koalicję na rzecz odpowiedzialnej sprzedaży alkoholu na terenie gminy.
„Szkoła Odpowiedzialnej Sprzedaży” – szkolenie w dniu 5 listopada br. dla 24 sprzedawców, właścicieli sklepów, lokali gastronomicznych i barmanów, podnoszące ich wiedzę na temat odpowiedzialnej sprzedaży oraz przepisów prawnych.
Wzmożone działania kontrolne prowadzone przez Gminną Komisję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Skawinie i Straż Miejską w Skawinie, w zakresie przestrzegania zasad i warunków korzystania z zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych na terenie gminy Skawina. W okresie od 22 października do 4 grudnia br. Zespoły Kontrolne przeprowadzały kontrole w 47 placówkach (sklepach i lokalach gastronomicznych).
Dystrybucja materiałów edukacyjnych – plakaty, ulotki i naklejki przypominające o przepisach prawa zostały rozprowadzone przez członków GKRPA i Straż Miejską w sklepach i lokalach gastronomicznych. Materiały były widoczne również na tablicach ogłoszeń oraz w przestrzeni publicznej na tzw. „okrąglakach”, dzięki współpracy z Centrum Kultury i Sportu.
Plakaty – przypominające o zakazie sprzedaży alkoholu, wyrobów tytoniowych i napojów energetyzujących osobom poniżej 18 roku życia oraz o prawie sprzedawcy do żądania dokumentu potwierdzającego wiek kupującego zgodnie z Ustawą o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi (art. 15 ust. 2).
Naklejki na kasę adresowane do klientów – przypominające o możliwości sprawdzenia wieku w przypadku wątpliwości sprzedawcy.
Naklejki na kasę dla sprzedawcy – zawierające informacje o rocznikach, które mogą legalnie kupić alkohol w poszczególnych latach, ułatwia sprzedawcom szybkie ustalenie, czy klient spełnia kryteria wiekowe, minimalizując ryzyko złamania prawa.
Plakaty skierowane do dorosłych mieszkańców przypominające o odpowiedzialności za udostępnianie alkoholu młodzieży oraz o konsekwencjach prawnych takich działań.
Spotkania z partnerami społecznymi, podczas których zacieśniano współpracę w zakresie ochrony młodzieży przed dostępem do alkoholu.
Ważnym rezultatem kampanii była aktywizacja lokalnych sprzedawców, jako kluczowych partnerów prowadzonych działań prewencyjnych oraz podkreślenie i wzmocnienie ich roli w budowaniu odpowiedzialnej społeczności. Podczas rozmów z przedstawicielami placówek handlowych zwracano również uwagę na pozytywne efekty ograniczenia nocnej sprzedaży alkoholu na terenie gminy w godzinach 22:00 – 5:00.
Kampania „Bądź odpowiedzialny…” była istotnym elementem działań prowadzonych w gminie Skawina, mających na celu ograniczenie dostępności alkoholu dla młodzieży. Dzięki zaangażowaniu instytucji, służb oraz przedsiębiorców, gmina skutecznie wzmacnia swoje działania prewencyjne, konsekwentnie budując odpowiedzialną społeczność. Podjęte inicjatywy również wzmocniły współpracę między różnymi podmiotami. Ważną rolę w tej kampanii odegrali lokalni sprzedawcy, których codzienna praca ma kluczowe znaczenie w ograniczaniu dostępu młodzieży do alkoholu.
Serdecznie dziękujemy wszystkim osobom i instytucjom zaangażowanym w realizację kampanii – partnerom, przedsiębiorcom, sprzedawcom oraz mieszkańcom gminy Skawina. Wasza współpraca i zaangażowanie są fundamentem sukcesu naszych wspólnych działań.
Nasze działania jednak się nie kończą. Już w styczniu 2025 roku, podczas kontaktów ze sprzedawcami uiszczającymi opłaty za korzystanie z zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych, zostaną przekazane tabliczki „Alkohol szkodzi zdrowiu” oraz pakiety materiałów edukacyjnych. Ponadto w nadchodzącym roku w zaplanowane są dalsze działania edukacyjne w omawianym zakresie realizowane w ramach Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii.
Dziękujemy za wspólne zaangażowanie i zachęcamy do dalszej współpracy na rzecz ochrony młodego pokolenia!
Foto. CUS w Skawinie