Za nami II –ga edycja programu „ABC Nordic Walking, czyli kroki do zdrowia i budowania relacji społecznych”
- Rodzaje pomocy
- Świadczenia z pomocy społecznej
- Usługi z pomocy społecznej
- Świadczenia rodzinne
- Świadczenie „za życiem”
- Świadczenia z funduszu alimentacyjnego
- Świadczenie wychowawcze 500+
- Zasiłek szkolny
- Stypendium szkolne
- Dodatki mieszkaniowe
- Dodatki energetyczne
- Dodatek dla gospodarstw domowych ogrzewanych gazem
- Dodatek osłonowy w 2024 r.
- Bon energetyczny
- Formy wsparcia
- Dziecko i Rodzina
- Karta Dużej Rodziny
- Klub Rodzica
- Program Szkoła dla Rodziców i Wychowawców – moduł I i moduł II
- Klub Pedagoga
- Placówka wsparcia dziennego dla dzieci i młodzieży
- Klub Młodzieżowy
- Zrób sobie GLOW UP. Spotkania dla młodzieży od 13 do 15 lat
- Trening Umiejętności Społecznych dla dzieci
- Asystent Rodziny
- Rodziny wspierające
- Gminny program wspierania rodziny
- Przeciwdziałanie przemocy w rodzinie
- Prawo a przemoc
- Gdzie szukać pomocy
- Punkt Informacyjno – Konsultacyjno -Wspierający dla osób uwikłanych w przemoc, osób uzależnionych, członków rodzin z problemem alkoholowym i narkotykowym oraz uzależnień behawioralnych
- Niebieska Karta
- Zespół Interdyscyplinarny
- Program Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie
- Przeciwdziałanie przemocy – przydatne linki
- Seniorzy i osoby niesamodzielne
- Profilaktyka
- Programy i projekty realizowane przez CUS
- Programy realizowane przez CUS ze środków budżetu państwa
- Projekty realizowane przez CUS
- Projekt pn. „KOOPERACJE 3D – model wielosektorowej współpracy na rzecz wsparcia osób i rodzin”, Zadanie „Kooperacje przeciw COVID”
- Projekt pn. „Wzmocnienie potencjału instytucjonalnego Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Skawinie”
- Projekt pn. „Utworzenie placówek wsparcia dla seniorów, osób zależnych oraz ich opiekunów na terenie Gminy Skawina”
- Projekt pn. Utworzenie placówki wsparcia dziennego dla dzieci i młodzieży w Gminie Skawina
- Pomoc obywatelom Ukrainy / Допомога громадянам України
- Baza Usług Społecznych
Druga edycja programu „ABC Nordic Walking, czyli kroki do zdrowia i budowania relacji społecznych,” organizowanego przez Centrum Usług Społecznych w Skawinie, po raz kolejny zgromadziła seniorów gminy Skawina, umożliwiając im nie tylko poprawę zdrowia, ale i integrację. Seria spotkań, odbywających się od 9 do 24 października 2024 roku, stanowiła połączenie treningów fizycznych i przestrzeni do budowania więzi, co podkreślało wielowymiarowy charakter tej inicjatywy.
Program rozpoczął się w siedzibie Centrum Usług Społecznych przy ul. Ks. J. Popiełuszki 17, gdzie instruktorka Małgorzata Kopeć wprowadziła uczestników w podstawy Nordic Walking. Omawiała technikę chodu, zasady właściwego poruszania się z kijkami i istotne aspekty związane z doborem odpowiedniego sprzętu. Instruktorka podkreślała, jak ważne jest prawidłowe stawianie kroków, odpowiednia praca ramion i rąk, a także poprawna postawa ciała, aby ćwiczenia były skuteczne i bezpieczne. Zwracała także uwagę na częste błędy, których unikanie pozwala seniorom w pełni czerpać korzyści z tej aktywności. Nie zabrakło również przybliżenia historii tej aktywności, która cieszy się coraz większą popularnością w Skawinie i na świecie.
Kolejne warsztaty treningowo-instruktażowe odbywały się w Parku Miejskim w Skawinie, który zapewniał naturalne i sprzyjające zdrowiu otoczenie. Każde spotkanie miało jasno określoną strukturę, zaczynającą się od rozgrzewki, a następnie przechodzono do ćwiczeń siłowych i technicznych. Pod okiem instruktorki uczestnicy poznawali i doskonalili technikę prawidłowego chodu, ćwicząc każdy element „krok po kroku” takie jak: wymachy rąk z przodu i z tyłu, otwieranie i zamykanie dłoni, synchronizację ruchów, punkt wbicia kija, długi krok oraz aktywne zaangażowanie obręczy barkowej. Nie zabrakło również zabaw integracyjnych, które dodatkowo sprzyjały budowaniu więzi w grupie. Elementem każdego spotkania był również krótki spacer, podczas którego uczestnicy mogli praktycznie zastosować poznane na zajęciach elementy techniki. Każde zajęcia kończyły się ćwiczeniami oddechowymi i rozciągającymi, które miały na celu relaksację mięśni i zapobieganie nadmiernemu napięciu po treningu.
Integralną częścią każdego spotkania były rozmowy i czas na integrację. Podczas marszów i po ćwiczeniach seniorzy wymieniali się doświadczeniami, radami na temat zdrowia, opowiadali o swoich zainteresowaniach i codziennym życiu. To swobodne rozmowy doprowadziły do zacieśnienia więzi, szczególnie podczas ostatniego, wyjątkowo integracyjnego spotkania. Właśnie wtedy uczestnicy spontanicznie zaproponowali stworzenie stałej grupy Nordic Walking, by kontynuować wspólne treningi po zakończeniu projektu. Padły także pomysły nazw, takie jak „Kijkowa Grupa” czy „Podwójne Laski,” które wywołały uśmiechy i wzbudziły poczucie wspólnoty. Na zakończenie uczestnicy spontanicznie zaproponowali wymianę kontaktów, czego efektem jest założona grupa na komunikatorze społecznym, co zapewni Im możliwość dalszej komunikacji i planowania wspólnych aktywności poza programem.
Na zakończenie programu każdy uczestnik otrzymał pamiątkowy certyfikat, odblaski zapewniające bezpieczeństwo podczas wieczornych spacerów oraz smyczki promujące CUS. Ponadto przekazano materiały informacyjne dotyczące dostępnych dla seniorów aktywności oferowanych przez Centrum Usług Społecznych oraz inne organizacje lokalne. Organizatorzy zachęcali również do korzystania z „Kalendarium Usług Społecznych” i „Kalendarium Aktywności Gminnych,” aby seniorzy mogli dalej uczestniczyć w różnorodnych inicjatywach i wydarzeniach.
Program „ABC Nordic Walking” okazał się wyjątkowo udany, pozwalając seniorom nie tylko na zdobycie nowej wiedzy i umiejętności, ale również na stworzenie trwałej przestrzeni do wspólnej aktywności i wsparcia. Dzięki profesjonalnemu podejściu i przyjaznej atmosferze, inicjatywa stała się dla uczestników czymś więcej niż tylko zajęciami fizycznymi – stworzyła fundament do rozwijania lokalnej społeczności seniorów opartej na przyjaźni, współpracy i aktywnym stylu życia.
Dziękujemy wszystkim uczestnikom za udział w projekcie, wytrwałości w rozwijaniu nowo zdobytych umiejętności, aby Nordic Walking stał się stałym elementem ich codzienności. Niech wspólne spacery przynoszą Im radość, zdrowie i inspirują do dalszej aktywności. Życzymy także, aby ich nowo powstała grupa stała się przestrzenią dla przyjaźni i wsparcia – miejscem, które dodaje energii i buduje poczucie wspólnoty.
A już dzisiaj zapraszamy na kolejną, wiosenną odsłonę „ABC Nordic Walking (…)”.
Foto. CUS w Skawinie