Konferencja „Dzięki pomocy żyjemy bez przemocy”
- Rodzaje pomocy
- Świadczenia z pomocy społecznej
- Usługi z pomocy społecznej
- Świadczenia rodzinne
- Świadczenie „za życiem”
- Świadczenia z funduszu alimentacyjnego
- Świadczenie wychowawcze 500+
- Zasiłek szkolny
- Stypendium szkolne
- Dodatki mieszkaniowe
- Dodatki energetyczne
- Dodatek dla gospodarstw domowych ogrzewanych gazem
- Dodatek osłonowy w 2024 r.
- Bon energetyczny
- Formy wsparcia
- Dziecko i Rodzina
- Karta Dużej Rodziny
- Klub Rodzica
- Program Szkoła dla Rodziców i Wychowawców – moduł I i moduł II
- Klub Pedagoga
- Placówka wsparcia dziennego dla dzieci i młodzieży
- Klub Młodzieżowy
- Zrób sobie GLOW UP. Spotkania dla młodzieży od 13 do 15 lat
- Trening Umiejętności Społecznych dla dzieci
- Asystent Rodziny
- Rodziny wspierające
- Gminny program wspierania rodziny
- Przeciwdziałanie przemocy w rodzinie
- Prawo a przemoc
- Gdzie szukać pomocy
- Punkt Informacyjno – Konsultacyjno -Wspierający dla osób uwikłanych w przemoc, osób uzależnionych, członków rodzin z problemem alkoholowym i narkotykowym oraz uzależnień behawioralnych
- Niebieska Karta
- Zespół Interdyscyplinarny
- Program Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie
- Przeciwdziałanie przemocy – przydatne linki
- Seniorzy i osoby niesamodzielne
- Profilaktyka
- Programy i projekty realizowane przez CUS
- Programy realizowane przez CUS ze środków budżetu państwa
- Projekty realizowane przez CUS
- Projekt pn. „KOOPERACJE 3D – model wielosektorowej współpracy na rzecz wsparcia osób i rodzin”, Zadanie „Kooperacje przeciw COVID”
- Projekt pn. „Wzmocnienie potencjału instytucjonalnego Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Skawinie”
- Projekt pn. „Utworzenie placówek wsparcia dla seniorów, osób zależnych oraz ich opiekunów na terenie Gminy Skawina”
- Projekt pn. Utworzenie placówki wsparcia dziennego dla dzieci i młodzieży w Gminie Skawina
- Pomoc obywatelom Ukrainy / Допомога громадянам України
- Baza Usług Społecznych
Za nami Konferencja „Dzięki pomocy żyjemy bez przemocy”
3 listopada br. w Dworze Dzieduszyckich w Radziszowie odbyła się Konferencja realizowana w ramach projektu „Dzięki pomocy żyjemy bez przemocy” współfinansowanego z dotacji Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w ramach Programu Osłonowego 2021 – Wspieranie jednostek Samorządu Terytorialnego w Tworzeniu Systemu Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie. Projekt jest efektem współpracy Wydziału Polityki Społecznej i Zdrowia, Centrum Wspierania Rodziny oraz Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Skawinie.
Celem konferencji była poprawa jakości usług i pomocy świadczonej na rzecz osób zagrożonych lub doznających przemocy w rodzinie oraz podniesienie kompetencji zawodowych osób realizujących zadania w obszarze przeciwdziałania przemocy w rodzinie. Podczas konferencji Pani Joanna Rudek – Dyrektor Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej zaprezentowała wyniki Diagnozy lokalnych potrzeb w obszarze przeciwdziałania przemocy w rodzinie w gminie Skawina, przeprowadzonej w ramach projektu.
W spotkaniu wzięli udział Ewa Masłowska Przewodnicząca Rady Miejskiej w Skawinie, Agnieszka – Juszczak – Lisek Sekretarz Gminy Skawina oraz Antoni Bylica Przewodniczący Komisji Spraw Obywatelskich Rady Miejskiej w Skawinie.
Odbiorcami konferencji byli przedstawiciele gminnego systemu przeciwdziałania przemocy w rodzinie oraz osoby związane zawodowo z tematyką przeciwdziałania przemocy w rodzinie, a wśród nich: przedstawiciele MGOPS w Skawinie, Wydziału Polityki Społecznej i Zdrowia, Centrum Wspierania Rodziny, Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Krakowie, Specjalistycznej Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej w Skawinie, Komisariatu Policji
w Skawinie, Straży Miejskiej w Skawinie, Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, Centrum Zdrowia Psychicznego w Skawinie, dyrektorzy szkół i przedszkoli, pedagodzy szkolni, służby zdrowia, organizacji pozarządowych .
Podczas spotkania, można było zapoznać się z praktycznymi aspektami związanymi z realizacją przepisów w zakresie przeciwdziałania przemocy w rodzinie i realizacją Procedury Niebieska Karta, które przedstawiła Lilianna Krzywicka psycholog, superwizor PTP w zakresie interwencji kryzysowej i przeciwdziałania przemocy w rodzinie.
W dalszej kolejności Renata Kałucka – Kokot Superwizor Ogólnopolskiego Pogotowia dla Ofiar Przemocy w Rodzinie „Niebieska Linia” Instytutu Psychologii Zdrowia omówiła zagadnienia dotyczące tego „Jak pomoc dziecku doświadczającemu przemocy”.
Bardzo ciekawym elementem konferencji było wystąpienie Renaty Durdy Kierowniczki Ogólnopolskiego Pogotowia dla Ofiar Przemocy w Rodzinie „Niebieska Linia” Instytutu Psychologii Zdrowia, która zwróciła uwagę na przeciwdziałanie przemocy w rodzinie i pomoc osobom doświadczającym przemocy w aktualnej sytuacji epidemiologicznej związanej z pandemią COVID-19.
Konferencję prowadziła Justyna Czerwińska Specjalistka ds. pomocy ofiarom przemocy w rodzinie, mediatorka, pracownik socjalny, która rozpoczynając konferencję omówiła ogólne zagadnienia związane ze zjawiskiem przemocy.
Spotkanie zakończył panel dyskusyjny, podczas którego można było uzyskać odpowiedzi na zadawane pytania oraz uczestniczyć w dyskusji.
Honorowy patronat nad konferencją objął Norbert Rzepisko Burmistrz Miasta i Gminy Skawina.
Źródło: PSZ/CWR/MGOPS